Toplam Ek Talimat Sayısı: 1

Ek Talimat 1

11-11-2021 15:00

 1. 13 Kasım Cumartesi günü için start sıralaması aşağıdaki gibi olacaktır.

  Pirat                 11:55 Uyarı işareti
  Sportsboat    12:25 Uyarı işareti
  Tüm sınıflar için son start saati 16:00’dır.
   
 2. Sportsboat ve Pirat sınıfları için uygulanacak rota diyagramı ek 1’de belirtilmiştir.

  Pirat Sınıfı: Orsa şamandırası turuncu renk silindirik şekillidir. Offset şamandırası olmayacaktır.
  Sportsboat Sınıfı: Orsa ve offset şamandıraları sarı renkli konik şekillidir.
  Tüm sınıflar için pupa kapı şamandıraları turuncu renkli silindirik şekillidir.
   
 3. Start hattı: Sancak uçta, İşaret Teknesi’nin iskelesinde bulunan turuncu bayrak taşıyan gönder ile iskele uçta bulunan şamandıra arasındaki hattır.
 4. Finiş hattı: İskele uçta, finiş şamandırası ile sancak tarafta, İşaret Teknesi’nin iskele tarafında basılı mavi bayrak taşıyan gönder arasındaki hattır.  
 5. “C” (Cemal) kod bayrağı uygulamasında dönülecek şamandıra kırmızı renkli konik şekilli olacaktır. Mevcut şamandıranın kaldırılmamış olması düzeltme sebebi olmayacaktır.  
 6. Marmara Yelken Kulübü yarış ofisi önündeki işaret direği karada verilecek işaretler için kullanılacaktır.
 7. Tüm tekneler her günün ilk uyarı işaretinden önce İşaret Teknesi’nin sancak tarafından geçerek yelken numaralarını kaydettireceklerdir.
 8. Protesto Zaman Sınırı: Günün son yarışında, finiş yapan son teknenin finiş saatinden veya bu yarışın finiş süresinin dolmasından itibaren 60 dakikadır.
 9. Ceza dönüşü yapan tekneler, TYF GYK Madde 16.1 ve 16.2’ye istinaden, protesto süresi bitimine kadar ilgili ceza dönüş deklarasyonunu vereceklerdir.
 10. Ek P uygulanmayacaktır (Denizde Kural 42 uygulaması yoktur).
 11. Yarış Kurulu haberleşme kanalı VHF 73’tür.
 12. Yarış talimatlarında yapılacak değişiklikler yürürlüğü gireceği günde saat 9:30’dan önce ilan edilecektir. Ancak start saatinde yapılacak bir değişiklik yürürlüğe gireceği günden bir önceki gün saat 20:00’a kadar ilan dilecektir.
 13. Programda belirtilen son start saatlerinden sonra yeni start verilmeyecektir. Ancak bu saatten önce start işlemi başlamış olan bir yarışın start yenilemesi yapılabilir.
 14. Finiş hattında toka edilecek “F” (Felenk) kod bayrağı yeni bir start için “start hattına gidiniz” anlamına gelecektir (GYK Madde 8.4 değişikliği). 


Yarış Komitesi